Sporthotel Pelhřimov

  • architektonická soutěž
  • year: 2022
  • rozsah: 11200 m2
  • investor: město Pelhřimov
  • author: Jan Mackovič
  • spolupráce: Dominika Čižmářová, Max Kušiak, Mikuláš Molitor
  • images: author's archive

Krásná hmota zimního stadionu bude novým pláštěm zdůrazněna. S navrženou hmotou bude tvořit harmonický celek. Hala bude působit jako světlá kostka ledu či ledová kra – bude odrážet nechtěné paprsky slunce, vše podstatné nabídne uvnitř. Hotel oproti tomu bude působit jako klidný přístav, zázemí pro sportovce, firmy, rodiče s dětmi i pro výjimečné gastronomické zážitky.

URBANISMUS

Řešené území se nachází ve sportovním areálu města Pelhřimov. V těsné blízkosti zimního stadionu (jehož fasáda je také předmětem návrhu) se nachází fotbalový klub, sportovní hala, plavecký bazén, skatepark a volejbalová hřiště.

Navržená hmota domu vychází z urbanismu místa – zapojuje se do ortogonální struktury sportovního areálu, reaguje na vodní nádrž a nezasahuje do předprostoru technické budovy. Hmota dále vychází z potřeby dopravní obsluhy zásobovacího dvora (východní strana sporthotelu) a hotelového parkoviště (východní strana zimního stadionu). Sporthotel je řešen jako jednoduchý kvádr, což vychází z ekonomického i tepelně technického pohledu nejvýhodněji. Navržený tvar umožňuje plnohodnotné využití pokojových pater, které jsou tvořené trojtraktem – pokoje-chodba-pokoje. Základní kubická hmota domu je v 1NP rozšířena východním směrem do tvaru „L“ – umisťujeme zde dětskou hernu. Toto křídlo zároveň slouží jako pohledové i akustické odclonění pobytové terasy od technické budovy. V neposlední řadě umožní vytvoření západně orientované pobytové terasy restaurace.

Navrhujeme přímé propojení mezi sporthotelem a zimním stadionem pomocí uzavřeného proskleného krčku na úrovni 2NP, který zároveň tvoří zastřešení hlavního vstupu do hotelu.

ARCHITEKTURA

Architektura obou budov je navržená tak, aby byla na první pohled rozeznatelná jejich funkce. Obě budovy jsou od sebe záměrně jednoznačně odlišeny. Architektonicky hodnotná hmota stadionu je umocněna bílou barvou (kostka ledu). Proporce haly jsou dostatečně silné – nejsou potřeba další výtvarné „hry“ na fasádě. Všechny hry, které chce návštěvník vidět, se odehrávají uvnitř. K zimnímu stadionu připlouvá jako záchranný dřevěný vor sporthotel – oáza klidu a relaxu uprostřed sportovního areálu. Svým pojetím je dům navržen jako potenciální magnet, který by měl přitáhnout lidi z celého okolí. Pobytová terasa je orientována nad nádrž a nabízí příjemné posezení nad vodou. Pokojová patra jsou oblečena do obálky z dřevěných prken opálených metodou SHOU SUGI BAN, které navozují příjemné přírodně laděné prostředí spolu s hodnotnými přírodními prvky v okolí – vodní nádrž a řeka Bělá.

Sporthotel nabízí dvě možnosti vstupu – hlavní vstup je umístěn na severní straně u příjezdu automobilů. Díky kolmé orientaci vstupního lobby je možné do hotelu, restaurace a multifunkčního sálu vstoupit také z jižní pobytové terasy. Hotelové lobby slouží jako křižovatka celého domu. Na západní straně se nachází multifunkční sál, který je takto přehledně umístěn pro externí uživatele pro pořádání konferencí, divadel, sportovního využití atd. Na východní straně od recepce je umístěna restaurace, která je díky své poloze odcloněna od hlavního ruchu sportovního areálu. Zároveň je ale stále dobře viditelná a dostupná z celého okolí. K restauraci je přidružena dětská herna v jihovýchodní části. Celé přízemí lemuje na jižní straně prostorná pobytová terasa. Průjezd na severní straně domu je využit pro technické vstupy (kolárna, vstup zaměstnanců). Kolárna je řešena jako poloautomatická a využije celou výšku přízemí. Je z ní umožněn přímý vstup do hotelového lobby. Dále se na severní straně nachází velká kuchyň a komunikační a manipulační prostor rampy ze zásobovacího dvora. Veškeré velké sklady, technologie a zázemí jsou umístěny do podzemního patra sporthotelu. Pokojová patra jsou řešena jednoduchým trojtraktem. Každé patro má 17 pokojů a úklidovou místnost s možností skladování prádla a se provozním výtahem vedoucím k centrálnímu skladu, případně prádelně.

Střecha domu je navržena jako vegetační s umístěním fotovoltaických panelů.