Revitalizace Rakouského tábora v Milovicích

  • ideová urbanisticko – dopravní studie
  • rok: 2024
  • investor: Město Milovice
  • autor: Jan Mackovič, Dominika Čižmářová, Max Kušiak
  • snímky: archiv autorů

Ideová urbanisticko – dopravní studie na území tzv. Rakouského tábora v Milovicích

V rámci Milovic se jedná o urbanisticky velmi hodnotný původní areál vojenského tábora se zděnými obytnými budovami v pravidelném ortogonálním rastru. Vzhledem k celkově neuspořádanému urbanistickému vývoji města je třeba toto místo podpořit i z hlediska veřejného parteru a komunikací. Dnes areál slouží jako residenční oblast. V minulosti bohužel došlo k neregulovanému přístupu k opravám a zateplení fasád jednotlivých (bytových) domů. Každý dům má různě řešenou barevnost, detaily, případně nástavby. Proto Rakouský tábor v důsledku nepůsobí v detailu kompaktně. Vizuálně je roztříštěn. Nicméně stále se jedná o detail (barevnost apod.), který lze i v budoucnu sjednotit. Úlohou, která je reálná, je zpracovat parter takovým způsobem, aby co možná nejlépe podpořil původní urbanistickou strukturu a zachytil i genius loci. Tímto tématem a také co nejkvalitnějším dopravním řešením se bude zabývat předmětná studie. Jejím cílem je pro potřeby projednání s veřejnosti připravit jednoznačný podklad pro rozhodnutí . Předpokládanou formou zpracování studie je kromě hlavních situačních výkresů také série zákresů do fotografie stěžejních prostorů s navrženým řešením. Cílem je co možná jednoduché a široce pochopitelné zobrazení záměru veřejnosti. Tato studie bude sloužit jako podklad pro následné rozpracování do většího detailu, resp. pro zpracování do formy projektů dalších stupňů (jako např. dílčí ověřovací studie, projekty pro územní a stavební řízení či prováděcí projekty).

Úkolem je důkladný průzkum na místě, prostorové ověření možného navýšení stávající kapacity parkovacích míst, ideálního řešení jednosměrných a obousměrných komunikací, zjištění stávajícího povrchového materiálového řešení a vytipování možností pro budoucí řešení, vyhledání problematických míst nezbytných k vyřešení, vizuální zhodnocení stávajících kvalit s možností jejich dalšího rozvíjení.

Součástí studie bude ověření možnosti omezení průjezdu automobily Kaštanovou ulicí v rámci Rakouského parku.

KONCEPT

Stěžejní koncepční úvahou je vytvoření kvalitní, jasně identifikovatelné vrstvy parteru, která propojí desetiletími narušenou vizuální soudržnost Rakouského tábora. Původní domy zůstaly, jen díky různému provedení zateplení, barevnosti a či úpravami a nástavbami už dávno nepůsobí jako jeden celek. Díky kvalitnímu a jednoznačnému parteru je možné opět celý původní tábor propojit a scelit.

URBANISTICKÉ ŘEŠENÍ

Hlavním vstupem do stávajícího řešení je nadřazení tzv.Rakouského parku nad utilitární dopravně obslužnou síť. Díky velmi dobře provedenému napojení na okolní dopravní tepny (Italská a Armádní ulice) a nově schválenému napojení Zátopkovy ulice na ulici Armádní je možné scelit park a nechat ho celý potřebám pěších. Uzavřením Kaštanové ulice pro automobily nevzniká v oblasti žádná dopravně obslužná komplikace – napojení domů je stále jednoduché a plynulé. Naopak park tím získá novou stěžejní kvalitu – možnost vytvořit souvislý bezpečný prostor pro odpočinek a volný čas místních obyvatel. V Kaštanové ulici pak v rámci parku díky novému provedení povrchu a pěšímu charakteru vzniká nové „Corso Kaštanová“. Jedná se o centrálně umístěnou příčnou osu parku, která nabízí nesčetné využití od občasného umístění výstavních panelů přes uspořádání trhů, food festivalů či lokálních sousedských setkání s grilem apod.
Urbanistickým potenciálem v rámci Rakouské ulice je vytvoření novostavby nadzemního parkovacího domu o minimální kapacitě 204 vozidel. Celková výška objektu a tedy i kapacita by se řešila v rámci samostatné ověřovací studie.

DOPRAVNÍ ŘEŠENÍ

Základem dopravního řešení je vytěžit z existujícího stavu co nejvíce pouze za pomoci nového uličního/silničního pláště a správných (legálních) rozměrů průjezdných pruhů a parkovacích stání. Jedinou výraznou dopravní změnou oproti stavu je výše zmíněné omezení průjezdu parkem v ulici Kaštanová. Nově navrhujeme vytvořit obytnou zónu před parkem v ulici Kaštanová. Tato opatření pomůžou zklidnit dopravu v centrální části v okolí parku a vytvořit pobytové zóny při zachování průjezdnosti a obsluhy automobily celého území.
V rámci dopravního řešení dále navrhujeme vytvořit:

  • spojité trasy chodníků v Rakouské ulici
  • sjednocení typů uličních profilů
  • vytvoření nových regulérních parkovacích stání
  • plochy chodníků a vozovek navrhujeme souvisle vydláždit žulovou, resp. mramorovou kostkou
  • parkovací dům pro navýšení kapacity parkování

ŘEŠENÍ ZELENĚ

Díky době svého vzniku se může řešená oblast Rakouského tábora pyšnit zcela dospělými obrovskými (ale stále vitálními) stromy. Celá oblast působí spíše jako velký park – zelené město. Nemáme tudíž potřebu do prostředí příliš vstupovat. Doporučujeme v brzké době revitalizovat i jižní část parku (ta severní již po revitalizaci funguje). Jako zásadní pro Rakouský tábor vnímáme doplnění stromořadí (alejí) tam, kde to je možné. V rámci nově navržených uličních profilů navrhujeme prostor pro vysazení stromů = doplnění alejí do souvislých řad.

ŘEŠENÍ PRVKŮ PARTERU

Co se týká prvků mobiliáře, vycházíme z již existujících prvků v horní části Rakouského parku. Nachází se zde velmi vkusné lavičky s logem města, stejně tak odpadkové koše. Tyto prvky navrhujeme používat v celém prostoru řešeného Rakouského tábora. Přidáváme geometricky jednoduchý prvek stojanu na kola, opět z lakované oceli v odstínu antracit. Stejný povrch navrhujeme i pro nově vybrané stožáry veřejného osvětlení. Dnešní podobu náhodně a nevkusně umístěných kontejnerů navrhujeme upravit vytvořením pohledových zástěn (ohrádek) v obdobném designu jako u košů a laviček (kombinace dubového dřeva a antracitového plechu). Z důvodu nastávajících let s dlouhými horkými letními dny navrhujeme umístění pítek (opět v antracitovém plechovém designu).