- architektonická studie
- rok 2024
- investor: Jiří Sedláček s rodinou
- autor: Jan Mackovič, Dominika Čižmářová, Max Kušiak
- snímky: archiv autorů
































Řešený objekt stodoly se nachází ve Středočeském kraji, západně od Příbrami, v centrální části obce Vysoká u Příbramě. Jedná se o tradiční zemědělský objekt starý více než sto let na rozsáhlém pozemku (cca 6500m2) přiléhající k domu původně s chlévy a částí pro bydlení. Oba objekty dohromady půdorysně tvoří tradiční tvar „L“, jsou umístěny zhruba uprostřed pozemku. Stodola z venku nezaujme ničím zvláštním. Je vyzděna ze smíšeného zdiva – kombinace kamenného a cihelného zdiva, v některých plochách je omítnuta. Střecha je tvořena vlnovkami z červené keramiky. Pokud ale vstoupíte dovnitř jedním z původních průjezdů, zažijete něco speciálního. Až uvnitř v budově si totiž uvědomíte její úctyhodné rozměry – šířku 10m, délku 21m a výšku až 10m. Tím, že je stodola vevnitř vyklizena, lze celý vnitřní objem vnímat dohromady. Díky tomu působí až sakrálním dojmem – dojmem zemědělské katedrály. Výrazně se propisuje smíšené zdivo a přiznaný krov. Tato zajímavá budova se stane domovem nového jóga centra.
Zadání:
Úkolem pro architektonickou studii je vytvoření společenského objektu se zcela novým funkčním využitím při zachování původní konstrukce. Cílem je vytvořit jóga centrum s možností přespání v hostinských pokojích, případně obecný nájemní prostor pro potřeby pořádání zájmových kurzů, seminářů, rodinných setkání atp. Preferencí je pohledové využití původních vnitřních konstrukcí a rozšíření budovy novým navazujícím objemem severním směrem. Celkově se předpokládá, že budova bude z exteriéru působit jednotným dojmem. Součástí práce je ideové zpracování okolní zahrady využívané klienty.
Koncept:
Původní konstrukci stodoly ponecháváme zevnitř celou přiznanou. Zateplujeme ji z venkovní strany, střechu za pomoci nadkrokevní izolace. Stodola bude využita pro hlavní účel a využije celou výšku – tedy jako převýšený sál pro cvičení jógy. Převýšený prostor vznikne také u společného vaření. Tyto prostory výrazně prosvětlujeme pásovými střešními okny. Do prostřední části domu vkládáme dvoupodlažní tesařsky zhotovený modul s obytnými pokoji. Pod ním vzniká útulný prostor lounge s krbovými kamny. Severní přístavba bude sloužit zejména pro servisní účely zázemí domu, koupelny, toalety, ale také tři obytné pokoje. Celý dům bude zvenku zateplen minerální vatou a opatřen předsazenou fasádou z dřevěných desek (tzv.krajin) tradičních pro české stodoly.
Dispozice:
Dům uvnitř působí spíše jako malé městečko. Je plný prostor s různými proporcemi a výškami. Srdcem domu je společenský prostor pro cvičení jógy, společné vaření, stolování a večerní posezení. Tato část domu je přístupná přes prostorné zádveří. Do zádveří vedou severní servisní schody, nalézají se tam hlavní toalety. Západní strana přístavby pak na přízemí slouží jako technické zázemí domu, denní místnost zaměstnanců a možná masérna. V patře jsou umístěny zejména pokoje a koupelny včetně toalet. Ve třetí výškové úrovni se nacházejí dva pokoje. Řešení zahrady kolem domu je navrženo tak, aby klienti mohli využít jak příjemné ranní posezení na terasách na východní straně, tak měli dostatek možností užít si odpolední sluníčko na západních terasách, ve vířivce apod. Z důvodu požární bezpečnosti jsou v rámci domu navrženy dva oddělené požární úseky se samostatnými únikovými schodišti. Jedno je umístěno v severním štítu a obsluhuje část přístavby. Obytný modul umístěný v prostoru stodoly má pak venkovní únikové schody z úrovně 2NP na západní straně.
Konstrukce:
Uvažuje se ponechání stávajících stavebních konstrukcí včetně krovu. Zateplení bude z vnější strany. Nově
postavená část bude konstrukčně řešena jako kombinace keramického zdiva a železobetonové stropní desky. Strop nad 2NP se uvažuje tesařský.
Materiálové řešení:
V části původní stodoly navrhujeme přiznat původní konstrukce (kamenné a cihelné zdivo, dřevěný krov).
Prvky, které vkládáme či přidáváme (zejména „levitující“ ubytovací objekt uprostřed dispozice) navrhujeme
provést pohledově jako dřevěné bíle lazurované. Záměrem je jednoznačná možnost odlišit původní prvky od nových. V části nové přístavby uvažujeme o praktických površích jako je bezespará betonová stěrka na podlahy, přiznaný pohledový železobetonový strop. Stěny pro zachování kontinuity uvažujeme s dřevěným obkladem podobným ubytovacímu objektu v centrální části. Z exteriéru bude dům koncipován tradičně – za kombinace fasády a teras z dřevěných fošen (krajin) a kamenných prvků ve venkovním parteru. Střecha je navržena z falcované titanzinkové krytiny (zejména z důvodu vlastní nízké hmotnosti při ponechání původního krovu). Dům bude zvenku jednoznačně nový, nicméně za pomoci tradičních materiálů, které budou časem přirozeně stárnout.
Zahrada:
Přímé okolí „stodoly“ obdobně jako v případě interiéru koncipujeme jako velmi prostorově bohaté plné
různých zákoutí, možností posezení, venkovního cvičení apod. Cílem je vytvořit prostředí, které klienti nebudou mít chuť opouštět. Pod vykonzolovaný jižní balkon zavěšujeme houpačku, uvažujeme venkovní vířivku, ohniště, pobytové schody, hamaky atp.